סערת "דוד הנחלאווי": איך מענישים רבבות חיילים שעשו לייק?

מאות תמונות הועלו לעמוד הפייסבוק שהוקם לתמיכה בדוד אדמוב, הלוחם שדרך את נשקו לעבר פלסטיני, ובצה"ל בוחנים את דרכי ההתמודדות. מומחים למשפט צבאי: "מהלך לגיטימי". גם עו"ד בני קוזניץ, מומחה למשפט צבאי, סבור שיהיה קשה להעניש את החיילים הרבים. "חוק השיפוט הצבאי אוסר על 'הפגנה הפוגעת במשמעת'", אמר. "לפי הסעיף הזה, חייל שעשה מעשה בניגוד למשטר, למשמעת או לסדר הטוב בצבא, והתכוון במעשה זה להפגין חוסר כבוד למפקד או הזדהות עם דרישה, תרעומת או טענה של חייל אחר, וכן חייל שנתן יד למעשה כזה, מבצע עבירה". עם זאת, לדבריו, "על מנת לנקוט צעד משמעתי כזה או אחר, יצטרכו לזהות את החיילים שמקפידים להצטלם ללא מראה פניהם". הוא הוסיף: "אינני תומך בענישה. במקום לבחון אפשרויות ענישה, המפקדים צריכים לבחון מדוע הגענו למצב הזה בו חיילים מרגישים שאין להם תמיכה בשטח".

לכתבה המלאה: Walla 01.05.14

הפגר התעורר

מעצרם של דובר צה"ל ועוזר הרמטכ"ל לשעבר מעיד שפרשת הרפז עוד עלולה להפוך לפרשת וינר-בניהו ואולי תעלה דרגה ותיקרא פרשת אשכנזי-מנדלבליט. "הפגר במטכ"ל" קם – ועורר גלים.

למאמר הדיעה המלא: Walla 20.03.14

מחדל במצ"ח: עציר נותר לבד וניסה להתאבד
חייל שנעצר על ידי המשטרה הצבאית הושאר ללא השגחה במהלך חקירתו וכרך חבל על צווארו. חיילים שנכנסו לחדר הצליחו להציל אותו ברגע האחרון. צה"ל: "ננקטו צעדים משמעתיים נגד המעורבים". עו"ד עידן פסח, המייצג את השלושה: "תופעת האשמת הש"ג ממשיכה בצה"ל. גם במקרה זה אין כל הסבר מדוע מחליטים לשפוט חייל זוטר שכלל לא הוכשר למשימה ולהטיל עליו את מלוא האחריות לאירוע. לעמדתנו, שיפוט החיילים הזוטרים בלבד מהווה אפליה פסולה, וזאת ללא קשר לטענותינו ביחס לכשלים במהלך שיפוט החיילים והרצון לשפוט אותם שנית".
למאמר המלא: Ynet 27.02.14

בשל טעות: חוקרות מצ"ח ישוחררו שנה לפני המועד המקורי

חיילות המשרתות בתפקיד חוקרות במשטרה הצבאית אמורות לשרת שלוש שנים – אלא שבשל טעות ברישום, הן ישוחררו בקרוב – שנה לפני המועד המתוכנן. דובר צה"ל: "נקיים תחקיר להפקת הלקחים הנדרשים". עו"ד עידן פסח, שייצג את שתי החיילות מסר בתגובה: "אנו מברכים על ההחלטה שהתקבלה בצה״ל לשנות את ההחלטה שהתקבלה במצ״ח ולהורות על שחרורן של החוקרות משירות בתום שנתיים בלבד. אין אנו מתכוונים להתייחס לגוף המקרה ונסתפק בכך שנציין שאנו נערכנו להגשת בג"ץ בעניין ולעמדתנו צה״ל חסך לעצמו מבוכה רבה במקרה דנן בעת שהחליט לקבל את עמדתנו בפרשה".

לכתבה המלאה: Mako 27.08.13

האמת העירומה על עירום בצה"ל

צילום עירום בצה"ל אינו מהווה עבירה פלילית והחוק הצבאי לא דן בנושא. אז איך ניתן למנוע את התמונה המביכה הבאה? למרות שאין חוק המסדיר את נושא הצילום האמור במסגרת הצבאית, עדיין יש בידי הצבא כלים נוספים להתמודדות עם התופעה. כך לדוגמה, יכול הצבא להורות על העמדתם לדין משמעתי של מי שמצטלמים במסגרת צבאית או עם מדי צה"ל או בכל אופן אחר המוביל לפגיעה במוסר הצבאי, במשמעת הצבאית ובערכי היסוד של צה"ל. הסעיפים ה"צבאיים" בגינם ניתן להעמיד חיילים וחיילות לדין בגין צילומים שכאלה שונים ומגוונים. ניתן להעמידם לדין בגין התנהגות שאינה הולמת חייל או התנהגות מבישה או בגין אי קיום הוראות צבאיות מחייבות. ניתן גם להעמידם לדין על הפרת פקודה, אם תינתן פקודה גורפת לכלל חיילי צה"ל להימנע מצילומים שכאלו.

 למאמר המלא: Ynet 09.06.13

צה"ל נגד כוכבת הכדורגל לנוער

"בהנחה וכדורגל המכללות לנשים בארה"ב הינו ברמה גבוהה יותר מהכדורגל בארץ, נראה כי מיכל עומדת בדרישות המיוחדות של המעמד אותו היא מבקשת ויש להתיר לה את דחיית השירות", אמר לחדשות 2 באינטרנט עו"ד בני קוזניץ, שמייצג שחקנים עם סיפורים דומים.

לכתבה המלאה: Mako 11.03.13

 

חופש המידע? חשש בצה"ל מפרסום זהות חיילים

דובר צה"ל פנה בשבועות האחרונים למשרדי עורכי דין שייצגו חיילים שהוגש נגדם כתב אישום בגין מעורבות בפגיעה או התעללות בפלסטינים במהלך פעילות צבאית ועדכן אותם כי הגיעה אליו פנייה מתנועת "יש דין" בבקשה לקבל מידע על לקוחותיהם. עורכי הדין בני קוזניץ ועידן פסח, שייצגו עשרות חיילים בפרשות דומות שברובן זוכו לקוחותיהם וקיבלו לאחרונה פנייה דומה, הביעו מורת רוח מעצם האפשרות שזהות החיילים תיחשף ועשויה לשמש ארגוני זכויות אדם להגשת תביעה אזרחית. בשל אחד התיקים מיהרו עורכי הדין להגיש בקשה לצו איסור פרסום.

לכתבה המלאה: Walla 29.01.13

המתגייס הופתע: "אתה משוחרר על פרופיל 21 נפשי"

עורך דינו של הצעיר, עידן פסח, נאבק בחודשים האחרונים במחלקת בריאות הנפש של הצבא, שטרם סיפקה לו את המסמכים הרפואיים, שמהווים האפשרות היחידה שעל בסיסה הוא יוכל לערער על ההחלטה. ניסיונות פרקליטו לשוחח עם מי מאנשי המחלקה גם כן עלו בתוהו. גורם רפואי בצה"ל אמר כי בדרך כלל העברת מסמכים מסוג זה לוקחת שבוע, ועם זאת חמישה חודשים חלפו ודבר לא עזר. התנהלות זו של מדור בריאות הנפש אינה מקובלת, בלתי ראויה וכזו הפוגעת באופן ממשי ביכולתו של המלש"ב להגיש ערעור ולהוציע לפועל מלחמתו הראויה לשבח – להתגייס לצה"ל", כתב עו"ד עידן פסח לאנשי בריאות הנפש בצה"ל. "נוכח העיכוב שנמשך יותר מ-5 חודשים בהעברת החומר המתבקש, בלעדיו לא יכול משרדנו להגיש ערעור רציני ומנומק, לא יהא מנוס מלטעון בעת הגשת הערעור כי היה זה צה"ל אשר עיכב את הגשתו, בעצם ההתנהלות הלקויה
במקרה זה".

לכתבה המלאה: Mako 17.01.13

סטטוס על מדי ב': תעמולת בחירות או ביקורת לגיטימית?

תמונה זו, כמו רבות אחרות, מעלה את השאלה אם אנשי המילואים, אשר מחד גיסא נחשבים לחיילים בשירות לכל דבר ועניין, ומאידך גיסא הינם אזרחים מן השורה וכוח אלקטורלי לא מבוטל, רשאים להשמיע את ביקורתם על הדרג המדיני בשעה שהם בשירות מילואים פעיל. על פי פקודות הצבא (פקודת מטכ"ל מס' 33.0116 שכותרתה "פעילות ציבורית של אנשי צבא, התבטאויות פומביות וקשר עם עיתונאים") אוסרת בפירוש על חיילי המילואים להתבטא בפומבי בכל שאלה מפלגתית או בעניין מדיני. כמו כן, אוסרת הפקודה על חיילי המילואים לקחת חלק בכל פעולה המהווה תעמולת בחירות בדרך כזו או אחרת.

למאמר הדעה: Walla 23.11.12

 

Set your Twitter account name in your settings to use the TwitterBar Section.

לחץ לחיוג ישיר לאחד מעורכי הדין


Provided by water damage columbus