קצין בצה"ל גנב טלפון – מחייל שלו

קצין בדרגת סגן הורשע בבית הדין הצבאי בגניבת טלפון של אחד מחייליו. על פי כתב האישום, הוא הכניס את כרטיס ה-SIM שלו למכשיר מיד לאחר מכן. סנגורו: "הוא חשב שזה טלפון זרוק ונטוש". בקרוב ייגזר דינו. מדובר בקצין מצטיין אשר סיים בהצלחה שירות תקין ומועיל", ציין סנגורו עו"ד עידן פסח. "נסיבות המקרה מלמדות כי הקצין סבר שמדובר בטלפון זרוק ונטוש ולכן נטל אותו לביתו ולא עשה בו כל שימוש. אנו סמוכים ובטוחים כי הפרשה תסתיים במהרה והקצין ישוב לחייו כתמול שלשום".

לכתבה המלאה: Mako 02.06.14

זייפה גימלים ונשלחה לעבודות שירות

חיילת ששירתה במשטרה הצבאית הודתה במסגרת עסקת טיעון כי זייפה ימי מחלה במשך חודשיים. בית הדין הצבאי שלח אותה לעבודות שירות. החיילת: "עשיתי טעות, אני מתחרטת".

סנגורה של הנאשמת, עו"ד עידן פסח, אמר בתגובה כי "נסיבותיה האישיות והרפואיות של הנאשמת אינן פשוטות כלל ועיקר, והן שעומדות אף בבסיס העבירות שבהן הורשעה".

עוד ציין: "אנו מברכים על עמדת הפרקליטות הצבאית ובית הדין על ההקלה בעונשה של הנאשמת, כפי שביקשנו לכל אורך הדרך, וזאת בעיקר בשל העובדה כי הנאשמת מצויה היום בפרק האזרחי של חייה ומנסה לפתוח דף חדש, על אף מצוקותיה הרבות".

לכתבה המלאה: Mako 09.03.14 

חשד: ניהל רומן עם נגדת ו"סידר" לה הטבות
יועץ בכיר במשרד הביטחון ובצה"ל חשוד שניהל קשר רומנטי עם אשת קבע, וזו זכתה לרכב צמוד ולהטבות מפליגות על חשבון צה"ל. ל-ynet נודע כי חוקרי מצ"ח גילו בביתה ציוד צבאי יקר וכוונת של כלי נשק. פרקליטה: אין רבב במעשיה. עו"ד עידן פסח המייצג את הנגדת מסר: "אין אנו מתכוונים לנהל הליך משפטי בתקשורת. הנגדת פעלה אך ורק על פי הנהלים ואין כל רבב במעשיה. לעמדתנו, תיק החקירה כנגד הנגדת ייסגר בזמן הקרוב ובכך תבוא לכדי סיום הפרשה המיותרת הזו".

לכתבה המלאה: Ynet 10.11.13

אישום: לוחם גנב כספים מחייל בודד – ו"חגג" על חשבונו

לוחם בנח"ל נאשם שהעתיק פרטי כרטיס אשראי של חייל בודד שמשרת עמו, וביצע רכישות בסך 5,500 שקלים. בין הקניות שעשה: פיצות, מתנות לחברה וטיפולי שיניים. הנאשם טוען: "זו הייתה הלוואה בלבד". אין אנו מתכוונים להתייחס לגופם של דברים בזמן שהתיק מתנהל בבית הדין הצבאי", אמר עורך הדין עידן פסח, שמייצג את החייל. "נסתפק בכך שנציין כי לעמדתנו נכון היה לברר עד תום את טענתו של הנאשם בחקירה, כי קיבל ברשות את כרטיס האשראי ועשה בו שימוש במסגרת הלוואה שלווה מהמתלונן – וזאת בטרם הגשת כתב אישום כה חמור בתיק זה. אנו נוכיח במסגרת המשפט כי מדובר בהלוואה ונבקש את זיכויו של הנאשם".

לכתבה המלאה: Mako 02.09.13

חייל נעצר בחשד שהיה חודשיים בחופש – לאחר שזייף ימי מחלה

טוראי בחיל האוויר חשוד שזייף ימי מחלה, "גימלים", באמצעות המדפסת שבמחשב הביתי שלו. החשד הוא שימי המחלה אותם זייף הצטברו לחודשיים של חופש מהשירות, ללא הצדקה. מדובר בהסתבכות השנייה שלו, אחרי שבמאי האחרון נחשד במעשים דומים. פרקליטו של החייל, עו"ד עידן פסח, אמר לחדשות 2 באינטרנט: "מדובר בחשד ערטילאי ומופרך שנבדק על ידי מצ"ח מאז אפריל ועד עתה, ללא כל ממצא. או הוכחה לזיוף המסמכים. אנו שוקלים לערער על ההחלטה לעצור את החייל כדי לשחררו לאלתר".

לכתבה המלאה: Mako 16.08.12

חודשיים מחוץ לבסיס: חייל זייף גימלים בפוטושופ

על פי החשד, באמצעות תוכנת העיצוב הגרפי הוסיף החייל ספרה בודדת למספר ימי הגימלים האמיתיים שקיבל. זו הפעם השנייה שהוא נעצר בחשד לזיוף חופשות מחלה. סנגורו של החייל, עו"ד עידן פסח, טען בדיון שהתקיים היום בבית הדין הצבאי ביפו כי לא נרשמה לחובת מרשו עבירת היעדרות לאורך שירותו. לדברי עו"ד פסח, "אנו מצרים על כך שבית הדין הצבאי האריך את מעצרו של החייל לצורך החקירה, הגם שקיצר את תקופת המעצר שהתבקשה על ידי התביעה הצבאית. לטעמנו, מדובר בחשד ערטילאי ומופרך, אשר נבדק על ידי מצ"ח מאז חודש אפריל ועד עתה, ללא כל ממצא ובשעה שאין כל הוכחה בידי מצ"ח לזיוף המסמכים, כפי שנטען כלפי החייל. אנו שוקלים לערער על ההחלטה לעצור את החייל עד ליום ראשון ונמשיך להיאבק לשם שחרורו לאלתר ממעצרו".

לכתבה המלאה: Ynet 15.08.12

 

חייל נדרש לשלם על בדיקת איידס
לאחר שנעצר בחשד לתקיפה מינית נאלץ חייל צה"ל לעבור בדיקת איידס. כעבור זמן מה התברר כי מדובר בתלונת שווא – אך החיוב על הבדיקה מבית החולים רמב"ם הגיע לחייל. צה"ל מסרב לשלם על הבדיקה.
לכתבה המלאה: Mako 23.07.12
עתודאי שסיים לימודי רפואה נכלא בגין סרבנות
הוא נשלח לכלא כבר שש פעמים וכעת טוען באמצעות עו"ד עידן פסח כי לא סירב פקודה, וכי במשפט האחרון חרצו את דינו מראש.
לכתבה המלאה YNET 27.5.12
אישום: גנבו קפה מצה"ל בשווי עשרות אלפי שקלים
עורך הדין בנימין קוזניץ, מומחה למשפט צבאי, מסר אמש לוואלה! חדשות כי "אנשי קבע, ככל עובד מדינה אחר, מוגדרים כעובדי ציבור ומכך יש להם אחריות מיוחדת לדברים שהם נכס מדינה או דברים שהגיעו לידיהם מכוח עבודתם. הגשת כתבי אישום כנגד נגדים בכירים כאלה הינם עניין חריג אשר מוביל לרוב, לבד מהאישום הפלילי, גם רצון להתיר התחייבותו של הנאשם מהמשך שירות בקבע".

לכתבה המלאה: WALLA 4.4.12

עוד 4 חיילים הואשמו במעורבות בביזת המרמרה

כתבי אישום נוספים הוגשו בפרשה, הפעם נגד חיילים שרכשו לכאורה מחשבים ניידים שנבזזו מהספינה הטורקית. עו"ד בני קוזניץ, שמשרדו מתמחה בדינים צבאיים, אמר בתגובה: "מצער לדעת שהפרקליטות הצבאית החליטה להאשים חייל שלא רצה להעיד באולם, לאחר יותר משנה וחצי מהאירוע, ועוד כשהוא משוחרר".
לכתבה המלאה YNET 01.01.12
לראשונה: חייל הודה  בביזה במרמרה
 
מי שצפויים לעמוד לדין גם כן הם החיילים שרכשו את המכשירים הגנובים, אם כי, ככל הנראה, ייוחסו להם עבירות קלות בהרבה. עו"ד בני קוזניץ, המייצג את אחד מהם,  אמר כי מרשו שיתף פעולה עם חוקריו וכלל לא ידע כי רכש ציוד גנוב.
 
לכתבה המלאה: YNET 02.09.10
 
חייל זייף חוזי שכירות ונידון  לעבודות שירות
"חשוב להדגיש כי מרשי הודה בסופו של יום בכתב אישום מתוקן המשמיט חלק נרחב מן ההאשמות שיוחסו לו מלכתחילה. כמו כן, עסקינן בחייל בעל רקע אישי ומשפחתי קשה ביותר, עד שהגיע למצב בו נזקק לסיוע ברכישת מזון ומציאת קורת גג לעצמו. בהיותו במצב שכזה, טעה החייל וביצע מעשה פסול לשם קבלת הטבות תנאי שירות להן היה זכאי בכל מקרה", אמר עורך הדין פסח.
לכתבה המלאה: Walla 23.08.10
חשד: 6 חיילים מכרו מחשבים של פעילי המשט
סנגורו של החייל המתווך שמכר את המחשבים עבור הקצין מסרו כי החיילים שרכשו את המחשבים בעסקה לא ידעו כי מדובר במחשבים של פעילי המשט בעת הרכישה. "החייל קיבל הצעה מקצין ביחידה שלו לרכוש מחשב משומש במחיר סביר, מרשי הציע לחבריו ואף הם רכשו", אמר עורך דינו של החייל המתווך בני קוזניץ. "עם זאת, בזמן הרכישה החייל לא ידע אם מדובר במחשב גנוב ובטח לא ידע כי מקורו במשט ופרט זה נודע לו רק בשלב מאוחר מאוד לאחר ביצוע העסקאות".
לכתבה המלאה: Walla 19.08.10
קצין יישפט בשל התבטאות
 
סגן ה', שמשרת בפיקוד דרום, יועמד מחר לדין משמעתי על כך שלטענת אחד מחייליו אמר ברפיח: "כולם פה מחבלים, צריך להרוג אותם". לסגן ה' היסטוריה ארוכה על ספסל הנאשמים של צה"ל.

לכתבה המלאה: NRG 01.06.05

טירונים הכינו מטעני חבלה מאבק שריפה
 
בשלושת השבועות האחרונים אירעו בצה"ל שני מקרים בהם הכינו טירונים מטעני חבלה מאולתרים בעזרת אבק שריפה ופוצצו אותם בבסיס, בסמוך לחבריהם. באחד מהמקרים נפצעו קל שני חיילים. עו"ד עידן פסח ממשרד קוזניץ, פסח ושות' אמר כי "אנו מברכים על החלטת בית הדין הצבאי, אשר הורה על שחרורו של מרשנו ממעצר, בניגוד לעמדת התביעה הצבאית. איננו מקלים ראש בעובדה כי משחק באבק שריפה הינו אסור על פי פקודות צה"ל, ואולם בכל הנוגע לעובדות המקרה, אימץ בית הדין הצבאי את טענותינו כי לא היה כל סיכון ממשי, לגוף או לרכוש, כתוצאה מן המעשה וכי אין להרתיע את כלל חיילי צה"ל על גבו של מרשינו, אשר כל שביצע היה מעשה קונדס חסר סממנים פליליים."
לכתבה המלאה: WALLA 24.02.10
 
חשד: חייל הבריח שב"חים תמורת תשלום
 
ל-ynet נודע כי חייל המשרת כעובד כללי בקריה, נעצר בחשד שהסיע פלסטינים לישראל תמורת תשלום. בדיון בבית דין צבאי אמר נציג התביעה: "המעשים הם לא פחות מפגיעה בביטחון המדינה".  עו"ד בני קוזניץ, מומחה למשפט צבאי ממשרד קוזניץ, פסח ושות', הסביר כי מדובר בחשד כבד שאינו שכיח בבתי הדין הצבאיים. "בשנים האחרונות נרשמו מספר מקרים בהם חיילים הואשמו בעבירה זו, בחלק מן המקרים היה מדובר בחיילים ששהו במחסומי צה"ל ואיפשרו מתן מעבר לפלסטינים תמורת מתן טובת הנאה", הוא אמר. "במקרה זה עדיין מדובר בחשד בלבד, אך אם יבשיל לכתב אישום – מדובר בעבירה שדינה עד חמש שנות מאסר, אם מוכחת כוונה לפגיעה בביטחון המדינה אזי העונש עשוי להיות עד עשר שנות מאסר".
לכתבה המלאה: YNET 28.01.10
 
חייל הרג אזרח בריטי ברפיח – ולא ינוכה לו שליש

לאחר שריצה שני שלישים מתקופת מאסרו פנה תייסיר אל-היב לוועדת השחרורים: "אני רוצה להתארס, לבנות בית ואת העתיד שלי". ועדת השחרורים חשבה אחרת: "יש להעביר מסר לחיילים". הפרקליטות ציינה את רגישות היחסים עם בריטניה אם ישוחרר. בא כוחו של החייל, עו"ד עידן פסח, הציג בפני הוועדה את תוכנית השיקום שעבר מרשו בכלא האזרחי, שבו הוא מרצה את עונשו. "מבחינה שיקומית חלה התקדמות ממשית בנוגע לאסיר. הוא עבר שינוי תהומי בצורת הדיבור שלו ובהתמודדות עם מצבים. אני סמוך ובטוח שהוא יוכל לצאת לאזרחות ולתפקד בצורה טובה".

לכתבה המלאה: YNET 02.06.09

האם חייל שהרים שטר מרכב פלשתיני ייעצר?
מה עונשו של חייל במצב כלכלי קשה, שהתפתה והרים שטר של 200 שקלים במהלך בידוק של רכב פלסטיני? לפי העבירה שבה יואשם – ככל הנראה עד 10 שנות מאסר. החייל הביע חרטה, ואמר: אני חש נבגד, מתייחסים אלי כאל פושע. עו"ד בני קוזניץ, המייצג חיילים בבתי דין צבאיים, הסביר כי עבירת הביזה היא עבירה חמורה שעונשה עד עשר שנות מאסר. "בתי הדין הצבאיים מתייחסים בחומרה רבה לעבירה שכזו, כיוון שהיא פוגעת בתדמית הצבא. אולם נראה כי לאור עברו של החייל והכישלון החד פעמי סביר להניח שיתחשבו בו ולא ימצו עימו את הדין".
לכתבה המלאה: YNET 27.11.07
חיבל במסוק אפאצ'י כדי להרשים את מפקדיו
הפרקליטות החליטה להגיש כתב אישום נגד החייל שחיבל במסוק ואחר-כך דיווח על התקלה למפקדיו כדי לנסות להרשים אותם. עו"ד בני קוזניץ המתמחה בדין פלילי בצה"ל הסביר כי העונש המקסימלי לעבירה מסוג זה הוא עד 15 שנות מאסר בפועל: "מדובר בעבירה שאינה שכיחה בדין הפלילי והיא מתייחסת להשמדה במזיד של נשק, כלי טיס, כלי שיט או כל כלי תחבורה, גם אם מדובר רק בנזק או קלקול חלקי", הוא מסביר, "ברור כי במהלך הדיון המשפטי בנושא ייבחנו נסיבות האירוע והתנהלותו של החייל ובית הדין יכריע לגופו של עניין".
לכתבה המלאה: YNET 03.06.08
חשד: העבירו פלשתינים במחסום תמורת שוחד
 
בעקבות שמועות החליטו בחטיבת כפיר לבדוק אם שני לוחמים נמנעים מבידוק קפדני לפלסטינים, בתמורה לכמה מאות שקלים. ל-ynet נודע שהמח"ט הורה לחיילים לחקור – השניים נתפסו "על חם", הודו ונעצרו. עו"ד בני קוזניץ, מומחה לדין צבאי פלילי, העריך שהמקרה הנוכחי מורכב יותר: "נראה שהעבירות אותן ניתן לייחס לחיילים הינן לקיחת שוחד לפי חוק העונשין, שעונשה המירבי הוא עד שבע שנות מאסר, וחריגה מסמכות עד כדי סיכון חיים או סיכון בטחון המדינה לפי חוק השיפוט הצבאי, שעונשה המירבי יכול להגיע אף לעשר שנות מאסר בפועל", הסביר ל-ynet.עורך הדין הוסיף: "בתי הדין הצבאיים מתייחסים בחומרה יתרה לחיילים המבצעים עבירות שכאלה בעת שארגוני הטרור נוקטים כל דרך אפשרית על מנת לבצע פיגועי טרור רצחניים. מצופה מהחיילים המופקדים על מחסום להבטיח בחינה קפדנית ודקדקנית של כל העובר בו, לכן רמות הענישה למורשעים בעבירות שכאלה גבוהות ביותר".
לכתבה המלאה: YNET 23.06.08
אישום: אל"מ ניצל את פקודיו לכתוב לו עבודות
 
על-פי כתב האישום שהוגש נגד ד"ר שאול שי, לשעבר רמ"ח היסטוריה בצה"ל, הוא הורה לחיילים להקליד, לתרגם, לצלם ולהעתיק תכנים לצרכיו האישיים. אחד החיילים סיפר ל-ynet: "זה אחד הדברים שאני הכי מתבייש בהם בשירות הצבאי". עו"ד בני קוזניץ, מומחה לדין פלילי בצה"ל, הסביר ל-ynet: "האיסור הפלילי על הפרת אמונים, על פי קביעותיו של בית המשפט העליון, בא לשמור על שלושה ערכים מוגנים: אמון הציבור בעובדי הציבור, טוהר המידות של פקידי הציבור ואינטרס הציבור עליו מופקד עובד הציבור. שימוש לכאורה במשאבים צבאיים לצורכי הפרט, ודאי במקום בו נעשו רווחים כספיים מאותו שימוש, יכולים להיכנס בגדר 'פגיעה בציבור' אף אם לא ניתן להצביע על פגיעה חומרית כלשהי. "העובדה שהנאשם קצין בכיר במילואים תהווה שיקול חשוב מאוד בשיקולי בית הדין. העונש המרבי במקרה של הרשעה הוא שלוש שנות מאסר".

הכתבה המלאה: YNET 30.06.08

אישום: גנב את האשראי של מפקדיו ויצא למסע קניות

חייל בדרגת רב"ט המשרת ביחידה הטכנולוגית של מפקדת זרוע יבשה נאשם בעבירות גניבה והונאה בהיקף של כ-9,000 שקלים. מכתב האישום שהוגש נגדו עולה כי בין היתר קנה החייל מזון, מוצרי ביגוד והנעלה על חשבון מפקדיו. עו"ד בני קוזניץ, מומחה לדין פלילי בצה"ל, ציין כי העונש המירבי הקבוע בחוק לכל עבירה בה מואשם החייל הוא שלוש שנות מאסר, לצד רישום פלילי, למרות שלרוב תיקים מסוג זה מסתיימים בעונשים קלים בהרבה."מתיקים דומים שנדונו בעבר ניתן לראות שבתי הדין הצבאיים נותנים משקל רב לעצם העבודה שמעשים אלה מהווים מעילה באמון שניתן לנאשם. גם העובדה שמדובר במספר מקרים תהווה שיקול בבואו של בית הדין לגזור את עונשו של הנאשם, אם יורשע", אמר.

לכתבה המלאה: YNET 30.07.08

אישום: מפקד חדר האוכל גנב עשרות מוצרי מזון

במשטרה הצבאית החוקרת גילו כי מי שפיקד בעבר על חדר האוכל בקריה בתל-אביב, גנב מהמקום עשרות מוצרים בסיסיים בהם עגבניות, מלפפונים ובשר. הפרקליטות הצבאית הגישה נגדו כתב אישום. "המשפחה במצב כלכלי קשה והאב בסך הכל ביקש להאכיל את ילדיו", אמרו מקורביו. עו"ד בני קוזניץ, מומחה למשפט צבאי הסביר כי: "חוק השיפוט הצבאי קובע שתי דרגות חומרה בענישה בעבירות של הוצאת רכוש מרשות הצבא וזאת על פי ערך הרכוש שהוצא". לדבריו: "נקודת המפנה בין שתי דרגות החומרה היא שווי רכוש בגובה 10 משכורות חודשיות של טוראי. מלבד שווי הרכוש שהוצא תצטרך התביעה להוכיח כי הרכוש שנמצא, אותם פירות וירקות אשר אינם מסומנים ב-צ', הם אכן רכוש צבאי. בעבר הוגשו כמה כתבי אישום נגד חיילים אשר הוציאו מוצרי מזון בסיסיים לביתם אולם נדיר לראות כתב אישום כזה המוגש כנגד איש קבע".

לכתבה המלאה: YNET 25.08.08

הקצין יצא נקי פעמים בתוך חודש

סגן ה' צוטט אומר על פלשתיני שנורה למוות: "כולם כאן מחבלים, צריך להרוג אותם". היום החליט מפקד אוגדת עזה לזכותו ולפטור אותו ללא עונש. לפני כחודש הוא זוכה משימוש לא חוקי בנשקו בפרשת מותו של צלם בריטי.  בפלוגתו של הקצין כבר יצא לו שם של מי שמצליח לצאת מכל צרה ללא פגע. סרן עידן פסח, שמייצג את הקצין, אמר למעריב NRG: "עושים עוול לקצין וגם בדין המשמעתי הנוסף הוא יזוכה".

לכתבה המלאה: NRG 02.06.05

אישום: חייל סיפק מאות "גימלים" תמורת תשלום

החייל גנב כ-1,000 דפים ממרפאה אזרחית שעובדת עם הצבא, ובמשך יותר משנה סיפק מאות אישורי מחלה תמורת תשלום. עוד "שירותים": פטורים מתספורת, נעילת נעליים צבאיות, גילוח ועוד. עו"ד בני קוזניץ, מומחה למשפט פלילי בצה"ל, אמר כי תופעה של זיופי מסמכים בהיקף רחב שכזה היא די נדירה: "בדרך כלל כתבי האישום מפרטים מקרים בהם חיילים מזייפים אישורים לעצמם או לחבריהם הקרובים ללא תמורה ולכן הענישה היא סמלית. במקרה זה יעמדו לנגד שופטי בית הדין הפגיעה באמון המפקדים והפגיעה בכוננות הצבאית וסביר להניח שהנאשם עשוי לקבל עונש מאסר בפועל אם יורשע בעבירות חמורות אלה".

לכתבה המלאה: YNET 03.03.09

Set your Twitter account name in your settings to use the TwitterBar Section.

לחץ לחיוג ישיר לאחד מעורכי הדין


Provided by water damage columbus