צה"ל כולא יותר מ-20 אלף חיילים מדי שנה, אך התוכנית לשקמם רק בחיתוליה

בעוד שבאזרחות הבינו את חשיבות ההליך הטיפולי בכלואים, בצבא התחום בראשיתו. 60 חיילות ו-5 נשות קבע צריכות להתמודד עם החיילים הכי בעייתיים. דברי עו"ד בני קוזניץ, המשמש סנגור צבאי, "יש הרבה חיילים שמרגישים שהם לא מתאימים ליחידות מסוימות או שהם לא מתאימים לשירות צבאי. כשהם מנסים לבקש את הסיוע בהעברה מתפקיד או מוועדה שבוחנת את התאמתם לשירות בתוך היחידה, הם לרוב לא מקבלים אותו, והדרך היחידה שלהם היא גחל"ת". לדבריו, "ההמלצות של גחל"ת הן כלשונן, המלצות, אך ברוב הפעמים הן מתקבלות. עם זאת, לא מדובר בהליך שיקומי של ממש. גחל"ת למעשה בודקים אם חייל מתאים לשירות או לא, ואם כן, אז איך".

לכתבה המלאה: הארץ 21.04.14

רשלנות באכ"א: בוטל אישום נגד משתמטת

צעירה מהשרון, שהשתמטה מטעמי דת במשך ארבע שנים משירות צבאי, הועמדה לדין. אלא שאז התברר כי צו הגיוס אינו בתוקף ובשל כך היא שוחררה.
השופטים הורו על שחרורה המיידי של הצעירה, שהצליחה לחמוק מעונש חמור. פרקליטה של הצעירה, עו"ד בני קוזניץ, הציג לשופטים תקלות נוספות בהליך גיוסה של מרשתו מצה"ל, כולל הוכחות לכאורה שלפיהן בבקו"ם לא אישרו כדין את קבלת ההצהרה שהגישה כדי לקבל פטור משירות צבאי.

לכתבה המלאה: Ynet 26.03.14

נגמרו ההנחות: לוחמות שיתחמקו ממילואים – ייכלאו

"תופעת העמדתן לדין של נשים המשרתות במילואים לדין פלילי בשעה שבה נטל השירות הצבאי אינו שוויוני, יוצרת תחושה קשה של אי צדק. לשמחתנו, בית הדין הצבאי ער למצב האמור ומשום כך אישר את הסדר הטיעון המקל עם הנאשמות באופן יחסי", אמר עורך דין פסח ממשרד קוזניץ, פסח ושות׳ המתמחה בייצוג חיילים.

לכתבה המלאה: Walla 16.03.14

צעיר שהותקף בשל נטייתו המינית – שוחרר מצה"ל

צעיר שלא התייצב לגיוסו, טען כי הוא סובל מבעיה נפשית, לאחר שחרדים תקפו אותו על רקע נטייתו המינית. צה"ל הסכים לשחרר אותו מבלי שייענש.

בא כוחו, עו"ד עידן פסח, פנה לפרקליט עריקים ונפקדים בפרקליטות הצבאית, סא"ל רן כהן, וביקש להימנע מהעמדתו לדין פלילי של א' כפי הנהוג. "עבירת ההשתמטות הינה פלילית ודינה למורשע בה מספר חודשי מאסר בפועל", הסביר עו"ד פסח. "לטעמנו מדובר במקרה חריג בו צעיר  הומוסקסואל,  סובל ממצב נפשי קשה שאף החמיר לאור אירוע אלים שעבר".

לכתבה המלאה: NRG 20.11.13    

ראש אכ"א העניקה חנינה לקנדית שהואשמה בהשתמטות

פרסום ראשון: האלוף אורנה ברביבאי החליטה להעניק חנינה לקנדית יאנה גורליק שנכלאה בישראל לפני החגים באשמה שהשתמטה משירות צבאי. "בחודשים האחרונים עברה משפחתה טלטלה לא פשוטה ואני שמח שהפרשה הזאת נגמרה בצורה כזו", אמר עורך דינה. כעת, יותר מחודש לפני תום העונש שקיבלה, בכוונתה לחזור לקנדה. עורך הדין בני קוזניץ ממשרד קוזניץ-פסח ושות' ליווה את המשפחה מול הרשויות השונות. בא כוחה מסר בתגובה: "כאן המקום להודות לראש אכ"א אלוף אורנה ברביבאי על כך שהיא נאותה להקשיב למצב הרגיש אליו נקלעה יאנה ובני משפחתה. נכון היה כפי שעשתה, לפעול ברגישות. בחודשים האחרונים עברה משפחתה טלטלה לא פשוטה ואני שמח שהפרשה הזאת נגמרה בצורה כזו כפי שהיה נכון שתסתיים מלכתחילה".

לכתבה המלאה: Mako 14.10.12

הקנדית שהואשמה בהשתמטות תשלח ל-3 חודשי מאסר: "שמחים שהפרשה הסתיימה"

בבית המשפט הצבאי ביפו אושר הסדר הטיעון עם יאנה גורליק. מכיוון שהיא נמצאת כבר חודש במעצר נשארו לה חודשיים בלבד במאסר. בית המשפט ציין כי לאור תקופת ההיעדרות הארוכה שלה משירות צבאי מדובר בהסכם חריג. בעקבות אישור ההסדר אמר עורך דינה של גורליק, בני קוזניץ: ״בתום גישור שנערך בין הצדדים הגענו להסדר עם הפרקליטות הצבאית אשר אושר על ידי בית הדין. במסגרת ההסדר נותר לה לרצות  כחודשיים מאסר ואנו שמחים שבכך הגיע הסוף לפרשה והיא תוכל לשים את העניין מאחוריה".

לכתבה המלאה: Nana10 27.09.12

הקנדית שנכלאה בצה"ל תצא לחג

בצה"ל החליטו לשחרר לתקופת החג את יאנה גורליק, קנדית שנכלאה בכלא 4 על כך שלא הסדירה לטענת שלטונות הצבא את הליך שחרורה. אתמול שוחחו חברי כנסת עם לשכת שר הביטחון על מנת שגורליק תצא לביתה. "אנחנו מודים למפקד כלא 4 ששחרר את מרשתי לחופשת החג בנסיבות המיוחדות שנוצרו בתיק. את הטענות העיקריות נטען בבית המשפט", אמר עו"ד בני קוזניץ המייצג את הצעירה.

לכתבה המלאה: Mako 16.09.12

שירת בצבא שוודיה ונכלא בצה"ל

שירות צבאי אחד כנראה לא מספיק: צעיר בן 24, שנולד בישראל, אך התגורר בשבדיה ב-8 השנים האחרונות, מצא עצמו בכלא 4 אחרי שנחת בנתב"ג. בגיל 17, הוא נסע לטפל באביו החולה וחזר רק לאחרונה. בית הדין הצבאי הגדיר אותו כמשתמט, ושלח אותו לכלא, על אף שלטענתו לא קיבל מעולם צו גיוס, ושירת בכפייה בצבא שוודיה. עורך דינו, עידן פסח, מסר בתגובה: "אנחנו תמהים איך הצבא מעמיד אדם כמו הנאשם הזה לדין בגין עבירת השתמטות משירות בנסיבות המיוחדות של המקרה הזה ובעיקר כאשר הצבא לא עשה שום פעולה על מנת לעדכן את הנאשם שהוא חייב בגיוס בישראל. "מצבו של הנאשם הזה דומה למצבם של הרבה נערים ישראלים ששוהים בחו"ל יחד עם משפחתם וכלל אינם מודעים לכך שמכוח הדין בישראל הם חייבים לשוב ארצה ולשרת בצה"ל. אנו מקווים שגורמי צה"ל ייתנו דעתם למקרה האמור וישנו את הנהלים הקיימים", דברי הפרקליט.

לכתבה המלאה: Mako 12.09.12

החמרה בצה"ל: עריקים ייענשו כרוצחים ואנסים

עורך הדין עידן פסח, שמשרדו מטפל בחודשים האחרונים בשלושה מקרים שונים של כתב אישום חמורים בגין עריקות, אמר כי "במשך 30 שנה הוגשו שני כתבי אישום בגין עריקה על פי סעיף 92 והעונשים היו חמורים, בהתאם". לעומת זאת, מציין עורך דין פסח, "בחודשים האחרונים התקבלה החלטה על החמרה קיצונית וחסרת פרופורציה ובכמה חודשים הוגשו שישה כתבי אישום בגין עריקות". אין הסבר לשינוי המגמה ואין הנחיה או מדיניות מסודרת של התביעה הצבאית ביחס לאופן טיפולה במקרים אלו. למרות שאין מדיניות, לאחרונה "הפרקליטות הצבאית מבקשת מספר שנים של עונשי מאסר בפועל לכל עריק בהתאם לסעיף החמור בכתב האישום", אמר פסח. לאור המגמה, החל משרדו של עורך דין פסח לנסח הצעת חוק, שתוגש לכנסת בשבועות הקרובים, כדי למנוע אכיפה שרירותית של הדין הצבאי, תוך קביעת קווים מנחים למדיניות צה"ל כלפי משתמטי הגיוס.

לכתבה המלאה: Walla 21.3.12

מטבפל באם חולה, אמור להשתחרר ונשלח לטירונות

ככה מטפלים בהשתמטות? חייל צה"ל, שערק על רקע מצב משפחתי קשה במיוחד, קיבל המלצה לפטור – אבל נשלח בחזרה לבסיס: "זאת החלטה חסרת רגישות".
בימים האחרונים שיגר פרקליטו של א', עו"ד עידן פסח, מכתב לאל"מ אגמון בו ציין כי אינו מבין את קביעתו. "קשה לחשוב על מצב אנושי ומשפחתי כה קשה. תמוהה עד מאוד החלטתך שלא לאמץ את המלצת הועדה", כתב לו.

לכתבה המלאה: YNET 17.05.10

סובל מהלם קרב? תגיע למילואים

"מפתיעה עד מאוד העובדה שהפרקליטות הצבאית אינה רואה את האבסורד שבהעמדתו לדין של לוחם מילואים שחירף את נפשו למען המולדת ועתה מוצא עצמו עומד למשפט צבאי בגין מצבו הנפשי הקשה, שנגרם מלכתחילה כתוצאה מלחימתו מעבר לגבול האויב", טוען עו"ד פסח. "ראוי היה שצה"ל יורה על סגירת התיק ללא הליכים משפטיים ואף יוודא כי החייל יזכה לטיפול הולם ולהליך שיקום נפשי".

לכתבה המלאה: Mynet 5.7.11

חייל עריק: שוטרים היכו אותי עד זוב דם

ח' בן ה-19, שערק מצה"ל, טוען כי שוטרי מרחב ירקון שעצרו אותו כדי להעבירו למשטרה הצבאית, הכו אותו נמרצות למרות ששכב על הרצפה, וגם בתא המעצר נקטו נגדו באלימות. הוא אף פונה לקבלת טיפול רפואי בבית חולים. במשטרה טוענים שלא הם אחראים לפציעות: הוא דפק את ראשו בקיר. על מה שאירע לאחר מכן, כותב סניגורו, עורך דין סרן עידן פסח, במכתב ששיגר היום למחלקה לחקירות שוטרים של משרד המשפטים. לטענתו, החייל התלווה לשוטרים לכיוון הניידת וניסה להתרחק מהם. הם תפסו אותו ואז החלו, כשהם שישה מול אחד, לנקוט נגדו באלימות קשה ואכזרית, "שאין לה כל תכלית והצדקה חוקית", לטענתו.פסח טען כי החייל לא התנגד למעצר ושכב כל אותה עת על הרצפה כשהוא מנסה להגן על פניו מפני השוטרים. לאחר מספר דקות החייל איבד את הכרתו וכאשר שבה אליו ההכרה נאבק החייל באזיקים מאחורי גבו ונלקח לתחנת משטרת מרחב ירקון. בתחנה, כשהוא אזוק מאחורי גבו, הכה אחד השוטרים את החייל בפניו וכתוצאה מכך הוא נחבט בשולחן שהיה בחדר חקירות ודם רב החל לזלוג מפניו. עורך הדין מתאר כי בעקבות האירוע הוזעק למקום אמבולנס שפינה את החייל לבית החולים איכילוב, שם נזקק לטיפול רפואי ואושפז למשך יממה. "השוטרים נקטו באלימות קשה, אכזרית ומשוללת כל תוקף כלפי מרשי וניצלו את מעמדם כאנשי חוק בצורה מחפירה", כתב עורך הדין.

לכתבה המלאה: YNET 10.11.05

צה"ל: האם שיקרה, הבת תואשם בעריקות

רגע לפני גיוסה של קארין הודיעה לה אמה שצה"ל פטר אותה משירות. רק אחרי שנתפסה על ידי המשטרה הצבאית, בתום שלוש וחצי שנות עריקות, התברר לה כי אימה שיקרה לה מחשש שהשירות הצבאי יזיק לה. סניגורה של הבת: "היה כאן כשל בטיפול של גורמי צה"ל". מעצרה של קארין הוארך בעשרה ימים. סניגורה של הנאשמת, סרן עו"ד עידן פסח, ציין בתום הדיון כי הוא שוקל לערער על ההחלטה להשאיר את מרשתו במעצר. "להבנתי היה כאן כשל בכל הנוגע לטיפול של גורמי צה"ל בעריקות החיילת", אמר. "על הגורמים האחראים לנושא היה לוודא כי החיילת יודעת באופן אישי את מעמדה בצה"ל ולהעמיד אותה על טעותה".

לכתבה המלאה: YNET 04.11.05

Set your Twitter account name in your settings to use the TwitterBar Section.

לחץ לחיוג ישיר לאחד מעורכי הדין


Provided by water damage columbus