למען הגימלים: חיילת גרמה לדבורים לעקוץ אותה

חיילת נידונה ל-12 ימים בכלא לאחר שאספה דבורים בשקית וגרמה להן לעקוץ אותה כדי לקבל כמה ימי מחלה. סנגורה: היא הייתה על סף ייאוש על רקע בעיות כלכליות של משפחתה. עו"ד בני קוזניץ, ממשרד קוזניץ, פסח ושות' אשר מתמחה בדיני צבא, אמר כי הפעולה שביצעה נ' אכן חריגה, אולם בשנים האחרונות נרשמו מספר מקרים בהם חיילים הטילו מום בעצמם, בין היתר באמצעות מריחת משחות שונות על גופם וירי עצמי, כדי לפסול עצמם משירות צבאי. "חוק השיפוט הצבאי מתייחס בחומרה לחיילים המעורבים בעבירות אלה ואף מטיל לא אחת עונש מאסר בפועל שעשוי להגיע עד ברמה המרבית עד לעשר שנות מאסר". לדבריו, במקרה זה, לאור הנסיבות המיוחדות של המקרה, הסכים בית הדין לקבל את הסדר הטיעון, במסגרתו הורשעה נ' בעבירה שאינה נושאת רישום פלילי. "חיילים שחשים מצוקה בשירותם, מוטב שיפנו למפקדיהם ולגורמי הת"ש, מאשר יפגעו בעצמם ואף יהיו חשופים גם להליך פלילי".

לכתבה המלאה: YNET 07.01.10

אישום: ירה לעצמו ברגל כדי להשתחרר מצה"ל

לפני מספר חודשים נשמעה יריה ממוצב צה"ל בצפון הארץ. חיילים ומפקדים חשו למקום וחששו תחילה כי מדובר בהתקפת מחבלים. זמן קצר לאחר מכן מצאו את טוראי א' (19) מהכפר ג'וליס, פצוע ברגלו השמאלית. הוא הובהל לבית החולים זיו בצפת ושם נותח. עו"ד בני קוזניץ, המתמחה בפלילים בצה"ל, הסביר ל-ynet כי מדובר בעבירה שדינה עד 10 שנות מאסר. "זו עבירה נדירה שעניינה פגיעה עצמית, כלומר חייל שפוגע בעצמו בכוונה תחילה". לדבריו, "בצה"ל רואים מעשים כאלה בחומרה משום שהפגיעה היא בגוף האדם ללא כל צורך. המורשע בעבירה מסוג זה צפוי גם להיות מוכתם ברישום פלילי. למרות העונש הגבוה הקבוע בחוק, כל מקרה נבחן לגופו של עניין וכך גם העונש שמוטל על החייל".

לכתבה המלאה: YNET 19.02.08

אישום: חייל ריסס על עצמו חומר כדי לצאת שבת

שלוש פעמים ריסס החייל מסיר שומנים על רגליו כדי לא להישאר שבת בבסיס – בשל הטיפול הממושך בכוויות הוא נעדר 149 ימים משירותו. הוא מואשם בעבירת הטלת מום. "על מנת להוכיח הטלת מום בניגוד לחוק אין צורך להוכיח כי המום יהיה קבוע ודי שהמעשה יהפוך את החייל לבלתי כשיר באופן זמני", הסביר עו"ד בני קוזניץ, מומחה למשפט צבאי. "בעבר ניסו מספר חיילים לפסול עצמם משירות או מתפקיד מסוים בדרכים שונות, לרבות ירי עצמי או מריחת משחות שונות. באחד המקרים, בו מרח חייל על גופו נוזל צמחי במטרה לצאת מקורס בשריון, נגזר עליו חודש מאסר בפועל. כמובן שההוצאות הרבות שנגרמו לצבא בטיפול בחייל במקרה הנוכחי יהוו אף הן שיקול, כאשר בית הדין יקבל את ההכרעה בנושא".

לכתבה המלאה: YNET 16.09.08

Set your Twitter account name in your settings to use the TwitterBar Section.

לחץ לחיוג ישיר לאחד מעורכי הדין


Provided by water damage columbus